Wielu z nas pragnie osiągnąć atrakcyjną sylwetkę, szczególnie skupiając uwagę na płaskim brzuchu. Jednakże, jak zrealizować ten cel, skoro wokół nas kusi tyle słodkości oraz fast foodów, takich jak pizza, kebab czy hamburgery?

Ja również jestem osobą, która nie przepada za spędzaniem pół życia w kuchni, tworząc wyszukane i zdrowe potrawy. Dodatkowo, jeśli miałbym jeszcze liczyć kalorie, to zniechęcenie wcale nie pomaga. Dlatego postaram się w najbliższych wpisach opisywać i podawać esencję co zrobić aby poprawić swoją Dietę tak aby stała się elementem naszego życia a nie tylko chwilową przygodą.

Najpierw uświadom sobie błędy w swoim sposobie żywienia


Cukier – biała śmierć

Cukier ma podobne działanie na nasz organizm jak narkotyk, tworząc silne uzależnienie. Możemy go znaleźć nie tylko w słodyczach, ale także w syropach, napojach, chlebie, sokach owocowych, a nawet w ketchupie. Cukier dostarcza nam uczucia szczęścia, zwiększa poziom energii i powoduje pobudzenie. Jednak gdy nasz organizm nie jest w stanie zużyć całej dostarczonej ilości cukru jako źródła energii, przekształca go w tłuszcz, co może prowadzić między innymi do otyłości.

Czas na walkę – tydzień 1

Pierwszym i najważniejszym krokiem będzie obserwacja samego siebie przez 7 dni.

Każdy z nas ma pod ręką telefon  i może notować pewnie rzeczy Więc używając w telefonie notatnika.  Zapisuj wszystko co słodkie ( mowa tutaj głównie o napojach kolorowych, słodkościach ).

Przykładowe-notatki:

  • Sobota: 3 szklanki coca-coli
  • Sobota: 1 Cukierek
  • Sobota: 1 Kawałek placka od Mamy ( domowy wypiek )
  • Sobota: 2 Cukierek
  • Niedziela: …..

Czas na kontratak – tydzień 2

  1. Zapisz na kartce papieru wszystko, co zjadłeś/aś słodkiego i zobacz, ile tego się nazbierało.
  2. Przelicz to na miarę swoich możliwości na ilość łyżeczek cukru. Pamiętaj, że 1 łyżeczka to około 4g cukru.
  3. Następnie wsyp tyle łyżeczek cukru do słoika lub innego przezroczystego pojemnika, aby uświadomić sobie, ile zła wprowadzasz w siebie.
  4. Teraz przejdźmy do dwóch zasad, które są opisane poniżej.

Czy naprawdę muszę zrezygnować z batoników i cukierków?

Mam dobrą wiadomość – nie, nie musisz. Wprowadźmy jednak świętą zasadę, podstawę zdrowego odżywiania: wszystkie słodkości, które trafią do ciebie w ciągu tygodnia, ukryj w szafce, aby raz na siedem dni móc się cieszyć tym, na co masz ochotę spośród tych skarbów.

Dzięki tej zasadzie zauważysz, że nie jesteś w stanie zjeść w ciągu jednego dnia tylu tabliczek czekolady, ile normalnie wcześniej udawało ci się spożyć. Twój organizm zacznie również zwalczać nałóg, charakterystyczny dla osób uzależnionych, co oznacza, że będziesz odczuwać mniejszą chęć sięgania po słodycze.

Kawę i herbatę nie słodzę cukrem. A do ciast dodaję … ?

Na rynku dostępne jest wiele alternatyw, które mogą zastąpić cukier. Moim ulubionym jest erytrol (lub erytrytol) – naturalny, roślinny substytut cukru. Występuje naturalnie w różnych owocach, warzywach i grzybach. Mimo że ma 60% słodyczy w porównaniu do cukru, nie zawiera żadnych kalorii. Nie wpływa na poziom glukozy we krwi.

Erytrol ma również właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze. Nadaje się do używania w różnych temperaturach, idealny do pieczenia i gotowania.